Rozwój techniki, a rozwój człowieka

"Rozwój techniki oraz naznaczony panowaniem techniki rozwój cywilizacji współczesnej domaga się proporcjonalnego rozwoju moralności i etyki. Tymczasem ten drugi zdaje się, niestety, wciąż pozostawać w tyle. I stąd też ów skądinąd zdumiewający postęp, w którym trudno nie dostrzegać również tych rzeczywistych znamion wielkości człowieka, jakie w swych twórczych zalążkach objawiły się na kartach Księgi Rodzaju już w opisie jego stworzenia (por. Rdz 1-2), musi rodzić wielorakie niepokoje. Niepokój zaś dotyczy zasadniczej i podstawowej sprawy: czy ów postęp, którego autorem i sprawcą jest człowiek, czyni życie ludzkie na ziemi pod każdym względem „bardziej ludzkim”, bardziej „godnym człowieka”? Nie można żywić wątpliwości, że pod wielu względami czyni je takim. Pytanie jednak, które uporczywie powraca, dotyczy tego co najistotniejsze: czy człowiek jako człowiek w kontekście tego postępu staje się lepszy, duchowo dojrzalszy, bardziej świadomy godności swego człowieczeństwa, bardziej odpowiedzialny, bardziej otwarty na drugich, zwłaszcza dla potrzebujących, dla słabszych, bardziej gotowy świadczyć i nieść pomoc wszystkim?
(...) Czy wszystkie dotychczasowe i dalsze osiągnięcia techniki idą w parze z postępem etyki i z duchowym postępem człowieka? Czy człowiek jako człowiek w ich kontekście również rozwija się i postępuje naprzód, czy też cofa się i degraduje w swym człowieczeństwie? Czy rośnie w ludziach, w „świecie człowieka”, który jest sam w sobie światem dobra i zła moralnego, przewaga tego pierwszego czy też tego drugiego? Czy w ludziach, pomiędzy ludźmi, pomiędzy społeczeństwami, narodami, państwami rośnie sprawiedliwość, solidarność, miłość społeczna, poszanowanie praw każdego — zarówno człowieka, jak narodu czy ludu — czy też, wręcz przeciwnie, narastają egoizmy różnego wymiaru, ciasne nacjonalizmy w miejsce autentycznej miłości ojczyzny, a wreszcie dążenie do panowania nad drugimi wbrew ich słusznym prawom i zasługom, dążenie zwłaszcza do tego, aby cały rozwój materialny, techniczno-produkcyjny, wykorzystać dla celów wyłącznego panowania nad drugimi, dla celów takiego czy innego imperializmu?

Encyklika Redemptor Hominis

6 komentarzy:

erunandelincë pisze...

Ano fajnie wczoraj było z tym słuchaniem rzeczywiście...

PS: próba możliwości wysłania komentarza. Niemerytoryczność wybaczyć.

Kropka pisze...

A żywiłaś jakieś obawy, że się nie da wysyłac komentarzy?

erunandelincë pisze...

Hm, ilość komentarzy ostatnio nasuwa pewne podejrzenia... :P

Kropka pisze...

No co ja na to poradzę, że ludzie mają, jak widać na załączonym obrazku "0 myśli" po przeczytaniu..., dobrze jednak, że czytają :) Może myśli zachowują dla siebie...

erunandelincë pisze...

W zasadzie to teksty są takie, że nic dodać, nic ująć.

Kropka pisze...

Ano właśnie :P
Chociaż, jakby się człowiek czasem uparł...ja tam czasem dodaję coś pod gwiazdkami. W każdym razie droga do komentowania dla Szanownych Czytelników, zawsze stoi otworem :)